5 rzeczy zanim złożysz wniosek o dotację z Urzędu pracy

5 warunków do spełnienia, zanim zaczniesz pisać wniosek

 

  • posiadać status osoby bezrobotnej – w niektórych urzędach jest wymagany okres, po jakim można się ubiegać o dotację – np. po miesiącu; czasem dłuższy okres zarejestrowania daje dodatkowe korzyści, jak pierwszeństwo rozpatrywania i przyznawania pieniędzy
  • nie można posiadać działalności gospodarczej w okresie dwunastu miesięcy poprzedzających złożenie wniosku
  • nie można także odmówić w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy propozycji stażu, pracy lub innej formy pomocy bez konkretnej przyczyny
  • warto też posiadać II profil pomocy, który określa, że jest się aktywnie poszukującym pracy i gotowym na oferty ze strony UP
  • do dwunastu miesięcy przed złożeniem wniosku nie być karanym za przestępstwa gospodarcze

Jeśli je spełniasz to czas, żeby pobrać wniosek ze strony Urzędu Pracy Twojego miasta.
Warto mieć przynajmniej jedną osobę, która może za Ciebie poświadczyć na wypadek, gdyby firma na siebie nie zarabiała. Pamiętaj, że jednym z warunków utrzymania bezzwrotnej dotacji jest prowadzenie jej przez rok bez zaległości w ZUS-ie i Urzędzie Skarbowym.

Podstawą sukcesu jest solidny biznesplan

Solidny, czyli zawierający analize ekonomiczną firmy, z uwzględnieniem średniego i minimalnego poziomu zarobków. Zawrzyj w nim jak najwięcej szczegółów, urzędnicy muszą wyraźnie widzieć Kto zakłada firmę, Co jest przedmiotem danego przedsięwzięcia, Jak będzie przebiegać realizacja oraz Ile to będzie kosztować – ponadto warto wiedzieć co, jeśli firma zacznie produkować długi, jak się przebranżowić.

Lokalizacja jest jednym z tych decyzyjnych czynników

Każdy wnioskodawca ma na to kilka opcji. Często wybiera się pokój, kóry zostaje przekształcony w pomieszczenie gospodarcze. To się czasami sprawdza, ale w przypadku kiedy chcesz mieć kontakt z klientem i utrzymać dobry wizerunek, lepiej jest wynająć biuro. Koszty wzrastają, ale jakość Twojej działalności wzrasta, a klienci będą bardziej skorzy do współpracy.

Zaczyna się, kontakty, współpracę, pierwsze zlecenia

Warto dbać o przyjaźnie z przeszłości, nie wiadomo czy jeden z Twoich znajomych nie potrzebuję teraz Twoich usług. Bądź prawdziwy , bądź profesjonalny, a co najważniejsze bądź konsekwentny. Uderzaj do hurtowni, większych graczy, zdecydowanie załóż stronę, reklama w internecie to podstawowe medium.

Jak inwestować pierwsze pieniądze?

Celuj w podstawy, zbuduj dobry grunt dla późniejszych inwestycji. Wszelki sprzęt komputerowy, oprogramowania, szkolenia dla pracowników, towar, reklama.

Jedna uwaga – warto minimalnie zawyżyć kwotę danego sprzętu, ponieważ jeśli jego cena diametralnie pójdzie do góry (powyżej 10%), trzeba będzie z czegoś zrezygnować lub wyłożyć różnicę z własnej kieszeni. Jeśli sprzęt będzie kosztował mniej, niż ktoś założył, można złożyć wniosek i dodać dodatkowe punkty zakupowe wraz z uzasadnieniem.

Złóż wniosek

Wraz ze wszystkimi dokumentami:
polecenia, umowy współpracy, napisał biznesplan, zdobył poręczycieli, umowę lokalu oraz przemyślał, na co wydać pieniądze z dotacji.

Możesz oczekiwać decyzji w ciągu 14 dni roboczych. Powodzenia!

Podsumowanie

Proces składania wniosku o dotację nie jest wcale trudny, jak się wydaje. Warto dobrze przygotować wniosek, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia. Przygotowanie wszystkich dokumentów zajmuje około tygodnia. Dzięki przemyśleniu swojej strategii poprzez biznesplan i dotarciu do klientów z pytaniem o możliwość współpracy, gwarantujesz sobie sukces.