Chyba każdy już słyszał o kryptowalutach. Od dłuższego czasu, to one stanowią najgorętszy temat w mediach (nie tylko branżowych), a coraz więcej osób z naszego otoczenia zaczyna się nimi interesować. Ogromny wzrost wartości Bitcoina sprawił, że coś, co jeszcze niedawno było jedynie ciekawostką, dziś stało się głównym tematem do rozmów na temat inwestycji. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup kryptowalut, dlatego warto wiedzieć w jaki sposób rozliczyć od nich podatek.
Zacznijmy jednak od spraw podstawowych. W Polsce nie powstały jeszcze żadne przepisy, które dotyczyłby bezpośrednio wirtualnych walut, dlatego też musimy stosować się do przepisów ogólnych oraz interpretacji Ministerstwa Finansów. Obowiązek podatkowych dot. obrotu kryptowalutami następuje wraz z ich sprzedażą bądź wymianą na inne.
Interpretacja opatrzona datą 23 stycznia 2018r. oraz numerem 0113-KDIPT2-1.4011.517.2017.1.AP mówi, iż właściciel wirtualnej waluty jest zobligowany do zapłaty podatku nawet w przypadku wymiany jej na inną, choć przy takiej transakcji bardzo często ciężko jest wykazać zysk.
Wysokość stawki podatkowej w kontekście kryptowalut jest tożsamy z podatkiem dochodowym rozliczanym na zasadach ogólnych, czyli wynosi 18% lub 32% (jeżeli zysk przekroczył 85 500 zł). Istnieje również możliwość rozliczania podatku od kryptowalut na podstawie podatku liniowego ze stawką 19%. Jest to możliwe, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, która zajmuje się handlem kryptowalutami. Żeby włączyć do działalności handel wirtualnymi walutami, należy w formularzu CEIDG zawrzeć kod 64.19.Z, który oznacza „Pozostałe pośrednictwo pieniężne”.
Zysk na wymianie lub sprzedaży kryptowalut należy uwzględnić w swoich rocznych deklaracjach podatkowych. W zeznaniu PIT-36 wartość tę należy wpisać w rubrykę 74 (prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT). Pod numerem 75 należy podać koszt zakupu kryptowaluty. Zakup ten musi być udokumentowany, dlatego najlepiej jest wygenerować elektroniczny wyciag na giełdzie kryptowalut.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że obrót kryptowalutami również podlega obowiązkowi podatkowemu. Jeśli wiemy już jak to rozliczać, warto wszystko dokładnie przeliczyć i określić czy taka forma jest dla nas opłacalna oraz czy będziemy w stanie wszystko prawidłowo udokumentować.